U Srbiji se danas, ali i širom sveta, obeležava Svetski dan deteta uz podsećanje na neophodnost ostvarivanja prava dece. Ovaj dan se obeležava s ciljem da se skrene pažnja javnosti na sve obaveze koje društvo ima prema deci, kao i na najvažnije probleme sa kojima se deca suočavaju.
Osnovni principi Konvencije o pravima deteta koja je ustanovljena 1989. godine su pravo na život, opstanak i razvoj, najbolji interes deteta, pravo na participaciju kao i pravo na nediskriminaciju. Ipak, uprkos odredbama Konvencije i napretku koji je postignut, statistika pokazuje da se deca i dalje suočavaju sa velikim izazovima.
„Kada govorimo o kršenju prava deteta uglavnom pomislimo na neke ekstremne primere, koji su u praksi jako retki, kao što su trgovina decom, dečja pornografija ili prostitucija“, kaže Ljubica Rašić, klinički psiholog u Milanovačkom Domu zdravlja.
„U praksi, kršenje dečjih prava prepoznajemo u porodičnom i vršnjačkom nasilju, zanemarivanju i diskriminaciji“, kaže Rašićeva i dodaje da je vršnjačko nasilje veoma prisutno u školama i često ignorisano, dok je nasilje u porodici, iako zakonom zabranjano, nažalost veoma rasprostranjeno i ukorenjeno.

„Odraslima često nedostaje edukacija i svest o tome koliko su štetne posledice fizičkog kažnjavanja dece, jer deca koja su na taj način kažnjavana veoma često, nasilje u porodici i na ulici doživljavaju kao normalno, ne pričaju i ne prijavljuju ga. Zato je veoma važno da decu osposobimo da raspoznaju koje su to situacije u kojima su njihova prava ugrožena i da steknu znanja o tome koji su to različiti oblici zlostavljanja. Svaki roditelj bi trebalo da dete upozna sa tim koja su njegova prava u porodičnom i u širem socijalnom okruženju“, zaključuje Ljubica Rašić.
U odnosu na gradove i opštine u Moravičkom okrugu, Gornji Milanovac beleži manji broj slučajeva porodičnog nasilja, dok je vršnjačko ipak prisutno, iako svaka škola ima tim za prevenciju.
Kada su u pitanju slučajevi prijavljeni Centru za socijani rad u Gornjem Milanovcu, najčešći vid porodičnog nasilja je psihičko nasilje, dok je nešto manje slučajeva fizičkog zlostavljanja dece.

„U bilo kom slučaju maltretiranja svako dete se može obratiti policiji, tužilastvu ili Centru za socijalni rad, što takođe važi za sve građane koji primete zlostavljanje u svom okruženju“, rekao je danas za GM PRESS Aleksandar Jevtović, direktor Centra za socijalni rad.
„Ono sa čime se Centar za socijalni rad bavi, osim ostalog, jeste i obavljanje procene u brakorazvodnim parnicama za poveravanje dece jednom od roditelja, a trenutno imamo i nekoliko slučajeva iz vanbračnih zajednica“, kaže Jevtović i dodaje da se procene obavljaju u cilju pronalaženja najboljeg rešenja u interesu deteta.
„U ovom trenutku imamo 5-6 slučajeva vršnjačkog nasilja koje prijavljuju škole, a beležimo i 17 prijavljenih slučajeva porodičnog nasilja gde su deca žrtve. Ipak, reč je samo o prijavama, a sudskim postupkom će se proceniti da li se zaista radi o nasilju ili ne, zahvaljujući odličnoj saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom i Policijskom stanicom“, kaže direktor Centra za Socijani rad i dodaje da u Gornjem Milanovcu nisu zabeleženi slučajevi radne i seksualne eksploatacije, kao i prosjačenja dece.
Srbija je među prvim zemljama koje su ratifikovale Konvenciju o pravima deteta, a naši zakoni su uglavnom usklađeni i sa Konvencijom, ali i sa evropskim standardima u ovoj oblasti. U ostvarivanju i zaštiti prava deteta ne sme da bude kompromisa, a najbolji interesi deteta moraju da imaju prednost u odnosu na sve druge interese i ciljeve.
Mirjana Milićević
Ostale vesti možete pročitati ovde.