Teško je izabrati par šibica koje treba zapamtiti. Ima ih puno i svako ima svoj set sastanaka, za koje smatraju da su najvažniji. Ispod su oni koje bi trebalo da pamte fudbalski navijači.
Naše putovanje iz Glasgowa ćemo započeti 1909. godine, a završiti u Marseilleu 2016. godine. Ova lista uključuje obje utakmice koje su napisane u historiji svijeta i susrete koji su bili izuzetno važni za nogometni Poljski.
Podudaranja koje se svi sjećaju
17 April 1909, Glasgow, Match Celtic Glasgow – Glasgow Rangers (1:1)
Utakmica koja je zapamćena po ujedinjenju navijača zaraslih strana. Finale Škotskog kupa bilo je 2:2. Na ponovljenom mjestu je bilo neuspjelo 1:1. I igrači i navijači očekivali su dodatno vrijeme, ali su vlasti najavile da će se treći meč odvesti. Ljuti navijači, od toga ih je bilo 60.000 na štandovima, počeli su nerede. Više od stotinu ljudi je povrijeđeno, a veći dio stadiona je zapalio. Zanimljivo je da nema izvještaja da se navijači oba kluba bore među sobom. Na kraju, trofej uopšte nije dodijeljen.
13 Juni 1943, Madrid, utakmica Real Madrid – CF Barcelona (1:11)
U prvom polufinalnom meču Generalisimo Kupa (sada Copa del Rey), Barcelona je kod kuće pobijedila sa 3:0. Prije rebeka, koji je bio u Madridu, stigla je poruka u Barcinu garderobu u kojoj se kaže: “Ne zaboravite da se neki od vas zabavljaju samo zbog velikodušnosti režima.” Igrači Barcelone izašli su na teren, ali su u stvari meč dali svojim rivalima, izgubiši 1:11.
25. novembar 1953, London, Engleska – Mađarska (3:6)
Ovaj meč se simbolično može smatrati početkom nove ere. Meč, koji se zvao Meč vijeka, otišao je u historiju zbog prvog poraza Engleske kod kuće od tima izvan Britanskih ostrva.
Englezi su se dugo smatrali najboljim timom na svijetu. Ovaj pristup nije bio poremećen čak ni brzim izlaskom sa Svjetskog prvenstva 1950. U Brazilu je Engleska završila na drugom mjesto u grupi, a slijede ga Španci. Tri godine kasnije, ekipa sa Britanskih ostrva je igrala na Wembleyu sa Mađarskom i, kako se ispostavilo, bila je preslaba za Ferenca Puskasa i društvo. Od tog trenutka nogomet je prestao biti samo igra snage, a inteligencija i terenska lukavost također su se počeli računati.
4 Juli 1954, Bern, utakmica Mađarska – Zapadna Njemačka (2:3)
U to vrijeme Njemačka se još uvijek borila sa ostacima Drugog svjetskog rata. Međutim, 1954. godine došla je do finala Svjetskog prvenstva gdje se natjecala s Mađarskom. Magyarsi, koji su bili nepobedjeni u 32 utakmice, poveli su sa 2:0, ali su tada Federalna Republika Nemačka izjednačili, a zatim zabili pobedni gol šest minuta pre kraja. Ovaj sastanak je otišao u povijest kao “Čudo u Bernu”.
18 Maj 1960, Glasgow, Real Madrid vs Eintracht Frankfurt (7:3)
Tokom finalnog meča za Evropski kup na štandovima je sjedilo 127.000 ljudi. Real Madrid, predvođen Ferencom Puskasom i Alfredom di Stefanom, osvojio je petu titulu zaredom. To je umjetnost koja se nikada više nije ponovila. Royalsi su podlegali Benfici Lisabon tek sljedeće sezone i nisu uspjeli obraniti titulu.
30 Juli 1966, London, utakmica Engleska – Zapadna Njemačka (4:2)
Finale Svjetskog prvenstva se odr alo na Wembleyu u Londonu, gdje je sjelo gotovo 97.000 gledatelja. U regularnom vremenu utakmice je bilo neodlučeno 2:2 i o naslovu je trebalo odlučiti prvi prekovremeni rad u historiji finala Svjetskog prvenstva. U 100. minuti, jedna od najkontroverznijih situacija u historiji nogometa se zbijala. Geoff Hurst je pogodio gol, lopta se skakutala od prečnice, zatim s tla i bila nokautiran. Sudija nije vidio situaciju, pa se konsultirao sa liniju arbitra. Tofik Bakhramov iz SSR-a odlučio je da lopta pređe gol liniju, a Englezi su preuzeli vodstvo. Na kraju su pobijedili sa 4:2 nakon Hurst-ovog hat-tricka.
17. jun 1970, Meksiko, utakmica Italija – Zapadna Njemačka (4:3)
Sastanak koji neki nazivaju najboljim mečem stoljeća. U polufinalu Svjetskog prvenstva nakon devedeset minuta bilo je neusvajano 1:1. Meč je otišao u historiju jer su u dodatnom vremenu navijači vidjeli i pet golova. Na kraju su Italijani pobijedili 4:3 i napredovali u veliko finale.
21. juni 1970, Meksiko, utakmica Brazil – Italija (4:1)
U tom trenutku, Brazil je već bio svjetski powerhouse, jer je osvojio Svjetski kup 1958. i 1962. Pele je već bio velika zvijezda, ali tek na Svjetskom kupu 1970. Canarinhosov stil igre učinio je Brazil “domom duše nogometa”.
31 Maj 1972, Rotterdam, utakmica Ajax Amsterdam – Inter Milan (2:0)
U 70-ima. Ajax je postao tim koji je revolucionisao fudbal, koristeći ideje i stil koji se i danas koriste. Holandska ekipa je tri puta zaredom osvojila Evropski kup, postavši druga ekipa nakon Real Madrida koja je to učinila. U sjećanju, međutim, entuzijazam iznad svega je pobijedio u finalu 1972. godine, koje se događalo na teritoriji jednog od najvećih rivala – Feyenoorda Rotterdama.22. juni 1974, Gelsenkirchen, utakmica Zaire – Brazil (0:3)
Tokom Svjetskog prvenstva 1974, Zaireom je vladao krvavi diktator Mobutu Sese Seko. Nogomet mu je bio strast, pa je ulagao u domaći nogomet. Nakon poraza od Jugoslavije od 9:0, obavijestio je igrače da će, ako izgube od Brazila za razliku od četiri gola, njihove porodice biti u opasnosti. Na kraju je na kraju bilo 3:0, ali je afrički tim proveo cijeli meč kradući vrijeme i šutirajući loptu.
3 Juli 1974, Frankfurt, utakmica Poljska – Zapadna Njemačka (0:1)
Sastanak koji je otišao u istoriju kao “meč na vodi”. Tokom Svjetskog prvenstva, prije meča je bila oluja, koja je izazvala dosta vode na terenu. Sudac Erich Linemayr odlučio je započeti meč, iako mnogi vjeruju da se u takvim uvjetima to ne bi trebalo dogoditi. Uprkos penali koju je spasio Jan Tomaszewski, susret je završen 1:0 za naše rivale nakon gola Gerda Muellera.
22. juni 1986, Meksiko, Argentina protiv Engleske (2-1)
Četvrtfinalni meč Svjetskog prvenstva otišao je u historiju zbog jedne akcije. Na početku drugog poluvremena Diego Maradona se našao u kaznenom prostoru, skočio gore i potom rukom zabio gol. Svi su to vidjeli, ali ne i sudac Ali Bin Nasser. Ovaj cilj, nazvan “ruka Božja”, pomogao je Argentini da napreduje u sljedeću fazu i na kraju im je dao titulu.
26. maj 1999, Barcelona, utakmica Manchester United – Bayern München (2:1)
Finale Lige prvaka počelo je sjajno za Bayern, koji je preuzeo vodstvo u šestoj minuti. Manchester United, igrajući bez Paula Scholesa i Roya Keanea, nije mogao pronaći svoj ritam. Sir Alex Ferguson je tada odlučio predstaviti Teddyja Sheringhama i Olea Gunnara Solskjaera. Rezerve Crvenih Vraga najviše su doprinijele izuzetnom preokretu. U dodatom vremenu su dali dva gola i dali svojoj ekipi pobjedu.April 11, 2001, Coffs Harbour, Australia vs American Samoa (31-0)
Kvalifikaciona utakmica za Svetsko prvenstvo u zoni Okeanija ispala je streljaška predstava Australijanaca. Pobijedili su svoje rivale sa 31:0, što je najviše pobjeda u međudržavnom meču. Trinaest golova u ovoj utakmici postigao je Archie Thompson.
31 October 2002, Antananarivo, AS Adema – SO de l’Emyrne (149:0)
Utakmica Malagasy lige koja je otišla u historiju zbog broja golova. Do danas, to je nepobjedljiv rekord koji je bio u Guinness knjizi rekorda. So de l’Emyrne igrači su počeli da zabijaju samoubilačke ciljeve kao protest protiv sudije. Do poluvremena su postigla 75. U 65. minuti trener rivala predložio je da prestanu pucati na vlastiti gol, ali su odbili. Na kraju je meč završen rezultatom 149:0.
25. maj 2005, Istanbul, utakmica AC Milan – Liverpool FC (3:3, k. 2-3)
Meč koji je otišao u istoriju, ne samo zbog Jerzy Dudeka. Do poluvremena Milan je već vodio 3:0 i samouvjereno su krenuli prema pobjedi u finalu Lige prvaka. Nakon zamjene strana, Liverpool se vratio u igru i doveo do izjednačavanje. U dodatnom vremenu više nije postignut gol i o pobjedi se trebalo odlučiti kaznenim udarcima. U petoj seriji, Andriy Shevchenko se približio lopti, ali je njegov udarac zaustavio Dudek. Tako su Crveni bili ti koji su mogli proslaviti osvajanje titule u izvanrednim okolnostima.
30 Jun 2016, Marseille, utakmica Poljska – Portugal (1:1, k. 3-5)
Polandci predvođeni Adamom Nawałkom dobro su se predstavili tokom Eura 2016. godine u Francuskoj, ostavljajući grupu, a zatim pobjeđuje Švicarsku na penalima. U četvrtfinalu su Bijelo-crveni već poveli protiv Portugala 1:0, ali je na kraju završilo 1:1. Izvođači penala su bili neophodni, u kojima su naši rivali ispali bolji. Portugalci su se napredovali u polufinale i konačno su dobili titulu prvaka Evrope.